Řezané květiny a teplé počasí, co funguje?

18.07.2023

Jak udržovat kytice ve vedru?

Vedro může být pro kytice výzvou, protože teplo a slunce mohou rychle způsobit vadnutí a usychání květů. Nicméně, s několika jednoduchými tipy a trochou péče lze prodloužit životnost vaší kytice i v horkém letním počasí.

1. Správný výběr květin - Při nákupu kytice se snažte vybrat květiny, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. Některé květiny, jako jsou slunečnice, gerbery, lilie, karafiáty nebo chryzantémy jsou více odolné a lépe snáší vedro.

2. Čistá nádoba s vodou - Použijte čistou nádobu a naplňte ji studenou vodou. Nádobu pravidelně kontrolujte a doplňujte čerstvou vodu, aby se květiny nepotýkaly s nedostatečnou hydratací.

3. Odstraňte listy pod hladinou vody - Sundávání listů, které by byly ponořeny ve vodě, minimalizuje rozklad a znečišťování vody. To pomáhá udržet květinám déle čerstvý vzhled.

4. Krátké řezy stonků - Pro lepší nasákavost vody řežte stonky květin pod úhlem, a to ideálně každý den nebo každé dva dny. To zlepší tok vody a živin do květů.

5. Odstraňte zvadlé květy - Pravidelně odstraňujte zvadlé květy a uschlé části rostliny. To umožní, aby se rostlina soustředila na zdravé části a prodloužilo se období kvetení.

6. Stínované umístění - Pokud je to možné, umístěte kytici na stínované místo, kde nebude vystavena přímému slunečnímu záření během nejteplejších hodin dne.

7. Vyhněte se průvanu - Chráňte kytici před průvanem, který může způsobit nadměrné vysychání květin a oslabit je.

8. Pravidelné stříkání vodou - Jemné stříkání vody na listy květin může pomoci udržovat vlhkost a zabránit přehřívání. Postupujte opatrně, abyste se vyhnuli poškození květů.

9. Vhodná teplota - Vyhýbejte se umisťování květin poblíž spotřebičů či oken s chladicími zařízeními, které produkují teplo. Držte kytici v prostředí s příjemnou pokojovou teplotou.

10. Květiny ve váze s vodou - Některé květiny, jako jsou růže nebo chryzantémy, mohou být udržovány ve váze s vodou. Vodu v nádobě pravidelně obnovujte a pravidelně se ujistěte, že květina má dostatek vody.

11. Led do vázy s vodou - Pokud budete pravidelně umísťovat do vázy s kyticí led, ochladíte příjemně vodu, a květinám prodloužíte o nějaký ten čas život.

S dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete prodloužit čerstvost a krásu vaší kytice i v horkých letních dnech. Pravidelnou péčí a pozorností zajistíte, že vaše květiny budou ozdobou vašeho domova co nejdéle.