Květinová výzdoba a svatba

27.03.2023

Květinová výzdoba na svatbu, na co se připravit?

Květiny jsou jednoznačně jedna z nejdůležitějších věcí na svatbě. Samozřejmě, že nevěsta s ženichem jsou důležitější :) ale svatba bez květin není svatba. Dnes snoubenci (čti spíše nevěsty), většinou hledají inspiraci na Instagramu či Pinterestu. Tam naleznou nádhernou výzdobu, plnou nápadů a nádherných kombinací. Avšak je to velmi zavádějící, vzhledem k často omezenému rozpočtu. Taková instagramová květinový výzdoba může snoubence přijít na 100-350tis, ne-li více.

Pokud však snoubenci nepotřebují mít výzdobu za sta tisíce a stačí jim skromnější květinová výzdoba, mohou i tak svou svatbu mít krásně nazdobenou. V tomto případě je dobré si nejdříve zjistit, jak se takové květiny cenově pohybují.

Základní věcí, než si uděláte nějaký budget na květiny, je navštívit webové stránky nějaké floristické firmy. Například ty naše www.boysandroses.com  Zjistit si, zda dle vaší představy není částka zcestná. Zda je vůbec reálné se s vysněnou výzdobou do částky vejít. Budete tak vědět, jak se trh pohybuje.

Správný florista se však bude snažit splnit vaše přání a nestáhnout vás přitom z kůže. Nabídne vám levnější alternativu pokud není rozpočet nikterak vysoký, případně vám poradí, kde je výzdoba ve vašem případě zbytečná nebo jak využít výzdobu vícekrát. To znamená například to, že výzdobu z místa obřadu je schopen v mezičase focení či přesouvání svatebčanů, umístit následně na místě hostiny apod.

Ceny za květiny se v průběhu roku mění. Právě u sezónních květin, jako jsou například velmi oblíbené Pivoňky, Hortenzie, Tulipány, pryskyřníky apod. Taková pivoňka v době svého přirozeného květu (léto), může být o polovinu levnější než na jaře či na podzim. Jelikož tyto květiny jsou mimo svou dobu přirozeného květu uměle pěstovány, tudíž jejich nakvetení stojí více práce, techniky a chemie. V těchto informacích vám opět poradí floristé, ze kterých květin nakombinovat apod. Pokud je ale vaše vysněná květina například Hortenzie, a víte, že máte svatbu v srpnu, můžete se těšit z toho, že Vaše výzdoba bude určitě levnější, jelikož v druhé půlce léta, kvetou hortenzie už všude :). Velmi oblíbená růže, je květinou, u které se ceny během roku většinou nemění.

Kytice pro nevěstu

Jak jsme již zmiňovali, záleží na výběru druhů květin a také na bohatosti kytice. Pokud taková kytice bude pouze z jednoho druhu, přijde vás zajisté levněji oproti kytici, která bude obsahovat 8-10 originálních a netypických druhů. Jako například Anemone, Protea, Kala ap. Takto je to u všech dalších květinových aranžmá.

Slavnostní Tabule

Nazdobení stolů, bývá někdy bráno jako druhořadá záležitost výzdoby. Často zaznívá, "dáme tam jen vázičky s trochou květin ať ušetříme". Je ale důležité si uvědomit, že nejvíce času hosté tráví právě u svatební tabule, tam se odehrává většina dne. Nicméně i s vázičkami může vaše výzdoba vypadat božsky, pokud floristé přihodí různé svícny, běhouny nebo třeba dnes velmi originální rozkrojené ovoce (citron, grep nebo granátové jablko).

Oltář

Místo, kde probíhá ta nejdůležitější část svatebního dne. Dnes velmi oblíbené slavobrány-hexagon, trojúhelník nebo kruh můžou být nazdobený opravdu různě. Méně častěji jsou volené pouze stojany po stranách na místě, kde stojí snoubenci při obřadu. Toto je opět varianta levnější v případě, že si musíte někde bránu kupovat nebo pronajímat. Dva stojany vás při pronájmu s největší pravděpodobností nevyjdou dráž. Opět na místě oddání můžete přemýšlet, zda je třeba bohatě zdobit uličku nebo židle. Samozřejmě, pokud je bohatě nazdobená i ulička, vypadá to skvěle! Je třeba ale počítat opět s vyšší cenou.

Závěrem bychom vám chtěli říct, svěřte svoji důvěru odborníkům. Květiny jsou jedna z velmi individuálních položek, co se ceny a svatby týče. Nejde opravdu dopředu říct kolik vás výzdoba bude stát, pokud si neprojdete alespoň některé detaily (délky stolů, počet kytic nebo velikost slavobrány). Proto je velmi důležité projít nějakou konzultací s floristy nebo alespoň koordinátorkou, kteří vám dokážou udělat předběžný nástřel nebo vám rovnou říct, zda je vaše představa reálná či nikoliv.

Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru floristických služeb a mnoho šťastných let, pokud se právě vy budete vdávat.

S láskou Boys and Roses